Wybierz się po prawo jazdy

Opublikowano 2022-01-05

Prawo jazdy to dla prawie wszystkich z nas warunek nowoczesnego życia i zawodowej kariery. Niezależnie czy pracujemy “za kółkiem” jako kierowca, handlowiec, czy też manager lub korzystamy z samochodu w celach prywatnych  — nasza potrzeba komunikacji i spotkań z innymi ludźmi jest możliwa dzięki posiadanym “czterem kółkom”. Samochód to jeden z symboli naszej cywilizacji. Dlatego chętnych do zdobycia swojego prawa jazdy nie brakuje, a jego ewentualna utrata to bolesne i kosztowne przeżycie.

Skąd się wzięło prawo jazdy?

Prawo jazdy to wynalazek prawie tak samo stary, jak samochód. Pierwszy pojazd, ledwo przypominający nasze dzisiejsze auta pojawił się w 1866 roku w Niemczech i był nim „Patentwagen” nazywany także „Motorwagenem”. Jeździł on na trzech kołach, a zamiast skrzyni biegów posiadał prostą przekładnię.

Łatwo można sobie wyobrazić, jakie Patentwagen, autorstwa wynalazcy i inżyniera Carla Friedricha Benza, budził zdziwienie wśród przechodniów. Szczególnie że była to machina bardzo hałaśliwa, roztaczająca wokół siebie woń spalin. Budziła zainteresowanie, lecz też obawy. Atakowały ją psy, płoszyły się konie. Wywoływała zbiegowisko gapiów. Przed jadącym pojazdem w odległości 10 metrów z przodu miał iść człowiek z czerwoną flagą informujący o zagrożeniu. Takie były początki.

Carl Friedrich Benz otrzymał w 1888 r. od Fryderyka, Wielkiego Księcia Badenii, pisemne pozwolenie na jazdę Patentwagenem. Ta licencja uważana jest dziś za pierwsze prawo jazdy na świecie.

Na masową skalę jednak prawa jazdy zaczęli wymagać Francuzi w 1893 roku. W Polsce natomiast pierwsze zezwolenia na poruszanie się pojazdem zaczęły być wymagane po uzyskaniu niepodległości w 1918 r.

Prawo jazdy w Polsce

Warto wiedzieć, jakim pojazdem można poruszać się, mając prawo jazdy określonej kategorii, a także jaki jest wiek graniczny, od którego możemy zdobyć dokument. Obecnie wyróżniamy następujące kategorie:

Istnieją również łączone kategorie jak B+E, C+E czy D+E, a także kategorie dodatkowe. Łatwo jednak zauważyć, że pod pojęciem „prawo jazdy” aktualnie rozumie się najczęściej licencję związaną z kategorią B. To o nią głównie walczymy, chcąc pojechać do pracy swoimi własnymi czterema kółkami.

Skip to content