Nowe mandaty w 2022 roku

Opublikowano 2022-01-20

Nowy rok przyniósł nie tylko Polski Ład w podatkach, ale także nowe stawki mandatów za wykroczenia na drogach. Nowa polityka wobec łamiących przepisy ruchu kierowców zrywa z — jak dotąd — dość łagodnym i tolerancyjnym podejściem. Z poniższego artykułu dowiesz się co się zmienia.

Kierowco, zwolnij!

Największe zmiany w taryfikatorze dotyczą przekroczenia prędkości.  Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz, gdy za mocno naciśniesz gaz? Najmniej 50 zł – do 10 km/h więcej na liczniku, a najwięcej 5000 zł – od 71 km/h i popełnienie tego samego wykroczenia w przeciągu 2 lat (przypadek recydywy). Wysokość kary jest określona ustawowo, a wymierzający mandat policjant nie ma możliwości zastosowania niższej stawki.:

100 złotych – od 11 do 15 km/h

200 złotych – od 16 do 20 km/h

300 złotych – od 21 do 25 km/h

400 złotych – od 26 do 30 km/h

800 złotych – od 31 do 40 km/h

1000 złotych – od 41 do 50 km/h

1500 złotych – od 51 do 60 km/h

2000 złotych – od 61 do 70 km/h

Wyższych kwot można spodziewać się przy przekroczeniu prędkości w warunkach recydywy. Nawet 1600 zł (31–40 km/h), 2000 zł (41–50 km/h), 3000 zł (51–60 km/h), 4000 zł (61–70 km/h), 5000 zł (71 km/h i więcej) to stawki, które mogą mocno nadwyrężyć portfel łamiącego przepisy drogowe kierowcy.

Drastyczne zmiany, czyli na co jeszcze muszą być gotowi kierowcy?

Wysokie kary związane z szybką jazdą to nie wszystko. Mandat w wysokości 8000 zł grozi za krycie sprawcy przekroczenia prędkości. Spowodowałeś kolizję? Najniższy wymiar kary to 1500 zł. W przypadku wyprzedzania w niedozwolonym miejscu wyniesie 1000 zł.

1000 zł za jazdę bez uprawnień? To już przeszłość! Teraz za to samo wykroczenie otrzymasz karę w wysokości 1500 zł. Nieprawidłowe zachowanie kierowcy przy szlabanie kolejowym może skutkować mandatem w wartości 2000 zł. 1200 zł – tyle będziesz musiał zapłacić, gdy zaparkujesz pojazd w miejscu dla inwalidów, a nie masz do niego uprawnień.

Nowy taryfikator nie podlega wyjątkom. Każde wykroczenie to wyższa kwota w porównaniu do roku ubiegłego. Podane przykłady to wyłącznie nieliczne w całym rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów. Należy pamiętać również, że za recydywę kara najczęściej ulega podwojeniu, a w wielu przypadkach istnieje alternatywa aresztu lub pozbawienia wolności.

Jazda po alkoholu – wysokie mandaty

Od zawsze kwoty związane z prowadzeniem pojazdu po spożyciu alkoholu lub środków odurzających wydawały się zbyt symboliczne. Wielu kierujących słusznie zauważyło, że powinny ulec podwyższeniu, aby zmniejszyć ilość nieodpowiedzialnych kierowców na drodze, a w konsekwencji nieszczęśliwych wypadków. Tak się też stało.

Mandaty nierzadko wzrosły 50-krotnie! 1000 zł za prowadzenie pod wpływem alkoholu pojazdu innego niż mechaniczny, a 2500 zł w przypadku pojazdu mechanicznego. Kwoty podwajają się, jeśli kierowca zostanie przyłapany na tym samym wykroczeniu po raz kolejny.

Uwaga, pieszy w pobliżu jezdni

Kierowca pojazdu ma obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych oraz pieszemu wchodzącemu na przejście. Oznacza to, że prowadzący pojazd ma obowiązek obserwacji zachowania przechodniów. Zbliżając się do przejścia dla pieszych, trzeba zachować tzw. “szczególną ostrożność” — co w praktyce oznacza gotowość do każdorazowego zatrzymania się, tak aby zapewnić pieszemu bezpieczeństwo poruszania się po drodze.

Mandat w wysokości 1 500 zł jest przewidziany za:

Co z punktami karnymi?

Do 2022 roku maksymalna ilość punktów karnych za wykroczenie wynosiła 10. Aby policja nie odebrała prawo jazdy, zmotoryzowany nie mógł otrzymać więcej niż 20 punktów – młody kierowca i 24 punktów – doświadczony kierowca. Punkty kasowały się po roku czasu.

Aktualnie nadal kierujący pojazdem może otrzymać maksymalnie 20/24 punkty, jednak ich zerowanie następuje dopiero po 2 latach. Co najważniejsze – od 2022 za najpoważniejsze wykroczenia grozi 15 punktów karnych, co oznacza, że drugie takie samo przewinienie kosztuje utratę prawa jazdy.

Warto również wiedzieć, że wysokość OC będzie uzależniona od punktów karnych. Kierowca, który porusza się zgodnie z przepisami ma w założeniu zapłacić mniej.

Nowy taryfikator mandatów – zmiana na lepsze?

Wśród kierowców informacje o nowych mandatach nie mogły wzbudzić entuzjazmu. Kwoty wydają się ogromne i nieadekwatne do polskich realiów, np. przeciętnego wynagrodzenia. Ponadto wszyscy wiemy, że wiele ograniczeń na drogach stawia się „pod mandaty”, wybierając miejsca, gdzie można prowadzić szybko i bezpiecznie.

Niektóre kary zdają się być drakońskie. 1 500 mandatu za szkodę parkingową? W wielu przypadkach naprawa blacharska wiąże się z niższym wydatkiem. Skąd więc taka wysokość kary?

Oczywiście, są również entuzjaści, którzy w nowych taryfikatorach mandatów widzą korzyści. Niewątpliwie wysokość kar ograniczy fantazję młodych kierowców. Być może przemówi do rozsądku także tym, dla których dotychczasowe mandaty były zwyczajnie za niskie.

Skip to content